W warszawskim kinie Atlantic odbyła się premiera filmu dokumentalnego IPN „Nić nadziei” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego. W warstwie muzycznej dokumentu wykorzystano także utwór „Biała flaga” zespołu Republika – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli muzycznego buntu i niezgody na rzeczywistość PRL.
Produkcja opowiada historię Kazimiery Kwiek, która w czasie stanu wojennego stworzyła gobelin dla prezydenta USA Ronalda Reagana. Został on przez amerykańską głowę państwa potraktowany jako symbol solidarności z walczącą o wolność Polską. Film łączy archiwalne materiały z lat 80. z opowieścią o odwadze, nadziei i międzynarodowym wsparciu dla Polaków żyjących pod rządami komunistycznego reżimu.
Źródło/Fot.: IPN