19 SIERPNIA 2001 ROKU NA STRONACH “ONET.PL”, ODBYŁ SIĘ CZAT Z REPUBLIKĄ
PONIŻEJ PREZENTUJEMY WAM JEGO PRZEBIEG
moderator: Witamy Republikę i zaczynamy.
~gostek: POZDROWIENIA Z ŁODZI
~Yasiu: zimnie pozrowienia
Agent happy: DLA REPUBLIKI (CIEPLE)
~gostek: W ŁODZI TAKŻE UPAŁ
~Tabaka: i we wrocku
~Emmanuelle: Specjalne pozdrowienie od MEFISTO – brata Emmanuelli – dla przesympatycznego gitarzysty basowego Leszka Biolika :))))))))0
~Szalona: Pozdrowionka, w Krakowie ponad 30 stopni………..
Republika: A u nas niebo zachmurzone, przyjemny chłodek od morza, i też jest pięknie.
~gostek: jak powstał zespół?
Republika: 21 lat temu włóczyliśmy się po toruńskich klubach studenckich… Mam mówić dalej?
Brytanik: Skąd nazwa Republika? Jakies zwiazki z mitologia rzymska?
~gostek: skąd wzieła się nazwa zespołu?
Republika: Początek lat 80 tych to czas aluzji, a Republika była aluzją do Respubliki, w której ponoć wtedy mieszkaliśmy.
~Szalona: dziwna nazwa……..
Agent happy: fajna nazwa
~Emmanuelle: W JEDNYM Z WYWIADOW POWIEDZIALES O “REP. MARZEN” – wielka wpadka- DLACZEGO ????PRZECIEZ TO CALKIEM NIEZLA PLYTKA, A ZWLASZCZA “SYNONIMY” I “JOZEF K” ?
Republika: Teraz już też myślę, że to jest całkiem niezła płyta.
~Rodzynka: tekst piosenki “Mamona” daje do myslenia: czy naprawde spiewacie piosenke dla mamony czy jest to tylko i wylacznie ironia?
Republika: To jest oczyszczająca autoironia. Rozbrajająca w swojej prawdziwości, poczułem ulgę, kiedy to napisałem.
~step: jaka będzie nowa płyta?
~Torino: kiedy dokladnie ukaze sie wasza nowa płyta?
Republika: W połowie listopada, nagrane są już wszystkie instrumenty, zostało mi do napisania jeszcze kilka tekstów.
~Gdanszczanin: Kiedy bedzie mozna uslyszec w radio utwor z nowej plyty zapowiadanej na listopad? Czy wiadomo juz co to bedzie za utwor?
Republika: Jeszcze nie wiadomo, ale początek października to data wydania pierwszego singla.
~rafcik: Jak wspominacie jarocin 85?
Republika: Jak Bitwę Pod Grunwaldem. Ale nie byliśmy Krzyżakami! 🙂
~step: kochana republiko czy ta readycja nowych sytuacji była naprawdę aż tak potrzebna? – według mnie to chyba za dużo
Republika: Jak to za dużo?! To, że nareszcie została porządnie zremasterowana to za dużo?
~Emmanuelle: Grzegorz, czemu tak rzadko na koncertach gracie piosenki z plyty “Siodma Pieczec” (chyba mojej ulubionej), poza “w ogrodzie Luizy” nie slyszala jeszcze nic …. czekam z niecierpliwoscia zwlaszcza na “Prosba do nastepcy”, Podroz do Indii” ….. i oczywiscie na “Obejmij mnie Czeczenio” ???????
Republika: Zdarza nam się wracać do “Siódmej Pieczeci”. Też lubimy tę płytę. Obiecujemy więcej.
~monika-i-kasia: czy mozna wiedziec kto dzis reprezentuje Was na czacie?czy tylko pan GC?
~CZARNY KRECIK: NIE PAN TYLKO OBYWATEL
Republika: Mamy też świeżo upieczonego czterdziestolatka – Zbyszka Krzywańskiego.
SCREAM : syskiego najlepsieshego huhuh
closernin: wszystkiego najlepszego 40 lat minęło…
~monika-i-kasia: Wszystkiego Najlepszego!Sto lat.,Sto lat,…
~ZeroCool : Gdzie będą koncertować ?
likasz180: Jestem mieszkańcem Białej Podlaskiej czy przewidujecie trase koncertowa w najblizszym czasie?
~step: czy republika planuje jakąś trasę koncertową tak jak w 1991 i 1993r.
~QuaTro: kiedy bedzieci koncertowac w jeleniej górze?
Republika: Planujemy trasę promocyjną nowej płyty. Zaproście nas, przyjedziemy do was!
~maro: kiedy konkretnie odbędzie się jubileuszowy koncert w Toruniu
Republika: Wszystko wskazuje na to, że 21 września.
~Emmanuelle: Jakiego typu koncerty sprawiaja wam wieksza przyjemnosc; male, kameralne w klubacz czy duze, plenerowe ??????
Republika: Każde mają swoje plusy i minusy. Lubimy i małe i duże.
~White: Fajnie,że tworzycie coś nowego. po tym co obecnie dzieje się w polskim rocku warto wiedzieć,że “stara gwardia” wciąż trzyma poziom
~QuaTro: Jak sądzicie dużo sie zmieniła muzyka w przeciągu tych 20 lat/
Republika: Ciągle najważniejsze pozostaje to, żeby opowiadać o sobie prawdę.
~Emmanuelle: dzieki wam z seminarium magisterskiego w indeksie mam “5” – bo przeprowadzilam dwugodzinna prezentacje o Twoich tekstach 🙂
~Emmanuelle: W tym roku wybieram temat pracy magisterskiej – i chyba bedzie to (jesli promotor nie zmieni zdania) “erotyzm w tekstach Grzegorza Ciechowskiego” – co Ty na to ???
Republika: Zapraszam Cię na konsultacje 🙂
~GUERNICA: co uważacie za swoje największe osiągnięcie?
Republika: To że ze sobą wytrzymujemy i że nie musimy się do tego zmuszać. I że jesteśmy najlepszym zespołem w Polsce 🙂 plus Czechy i Litwa.
~step: lubią was też na białorusi -i to bardzo
~radiosud: chcialbym was zaprosic do studia radia sud w kępnie, nie wiem czy wiecie gdzie to jest ale chcialbym z Wami zrobic wywiad, taki prawdziwy-radiowy. czy zgodzilibyscie sie, jesli bylibyscie w okolicy Kępna? Michal
~Emmanuelle: to kiedy i gdzie ??????
Republika: Na wywiady się oczywiście godzimy, Emanuelle – oczywiście żartowałem, ale chętnie zapoznam się z głównymi założeniami Twojej pracy.
~Dave: jak oceniasz projekty w stylu Kayah-Bregowicz?
paichiwo: co sadzicie o zanizeniu sie gustow muzycznych w kraju (podobno ich troje sprzedalo ponad 400tys plyt) ?
Republika: W obliczu tych sukcesów wolimy sprzedać 40 tyś. W naszym przypadku nie możemy liczyć na więcej.
~testt: Czesc chlopaki pozdrawiam was bardzo serdecznie i zycze dalszych sukcesow. Grzegorz czy czytalas SAPKOWSKIEGO??? Skad plyta i ty i wiedzmin???
~CZARNY KRECIK: PANIE GRZEGOZRU !!!!!!!!!!!!!!! GRATULUJE MUZYKI DO “WIEDZMINA”
Republika: Muzyka jeszcze nie skończona. Sapkowskiego czytałem, czeka mnie jeszcze miesiąc ciężkiej roboty nad Wiedźminem.
~Szalona: Czego słuchacie prywatnie?
~madzia: a na codzień jakiej muzyki słuchacie?
Republika: Ostatnio kupiłem Tickiego, niezła płyta. Zbyszek niezmiennie słucha King Crimson, Zappy, Davisa.
~Emmanuelle: na stronie internetowej byl plebiscyt na najlepsze wasze piosenki, a Wy jezeli mielibyscie wybrac 3 wasze ulubione to co by to bylo?
Republika: Zbyszek odmawia wyboru. Jeżeli mnie zmuszasz to wybieram – “Moja krew”, “Biała Flaga”, “Piosenka Dla Weroniki”.
~Mike13: Daldczego w Polsce w ciagu ostatnich kilku lat nie powstal zaden zespol, ktory mialby jakikolwiek sens ( muzyczny ) i ktory wpisalby sie na dluzej w polska muzyke? Pytam sie Ciebie, Grzegorz jako producenta …….
Republika: Nie wiem, nie jestem w stanie nikogo zarażać wiarygodnością.
~Gdanszczanin: Kiedy wrócą na strony www Wasze utwory w mp3? Co ze starymi utworami, dotąd nigdzie nie opublikowanymi – będą (chociaż na Waszej oficjalnej stronie internetowej)?
~Emmanuelle: jak wam sie podoba Wasza oficjalna strona internetowa ???
Republika: I tu właśnie mamy niespodziankę. Na nowej płycie oprócz zupełnie nowego materiału nagraliśmy 3 prehistoryczne kompozycje Sławka Ciesielskiego – Noc Wampira, Witamina X, Zielone Usta. Wyszły super i niewiele się zmieniły. Mp3 zniknęły z powodów technicznych, ale zaraz powrócą.
pikander: co z Obywatelem GC
pikander: a co z Grzegorzem z Ciechowa?
Republika: Odwieszeni do szafy. Na razie ich zwolniłem.
~dominik: Czy łączy Was coś (oprócz organizacji wczorajszego koncertu) z radiową Trójką?
Republika: Oczywiście. Dozgonna miłość i osiemnaście nr 1 na trójkowej liście.
~głuptaska: czy zawsze jestescie powazni???Czy zostalo z Was troche mlodzienczego animuszu ,spontanicznosci?? ciagle tylko odpowiadacie na pytania super powazne,,,a ja chcialabym wiedziec czy Wam tez dzisiaj tak goraco….
~Gdanszczanin: Pytanie do Zbyszka Krzywańskiego: czy zupa fasolowo-pomidorowa na ostro, to wciąż Twoja ulubiona zupa? 😉
SCREAM : Jejq,nie mash po tej zoopie niestrawnosci?:)
Republika: Jedna z ulubionych zup 🙂 Dopiero teraz jesteśmy dowcipni, kiedyś byliśmy śmiertelnie nadęci i poważni.
paichiwo: czy aby zostac slawnym (wibic sie, wydac plyte) trzeba miec talent, czy wystarczy szczescie, ciezka praca, co decyduje o osiagnieciu sukcesu w branzy ?
Republika: Sława jest skutkiem ubocznym, którego nigdy nie powinno się oczekiwać.
~QuaTro: Czy macie jakies propozycje wspópracy z innymi artystami z Polski lub zagranicy?
~Mike13: Czy Republika zagosci po dugiej stronie oceanu? Atlantyckiego oczywiscie……
~2Maia: polonia tez was slucha…
Republika: Właśnie wróciliśmy z NY i Chicago. Z takim dziwolągiem, jak Republika, nikt nie chce współpracować.
~głuptaska: jesli to prawda opowiedzcie prosze jakas smieszna anegdote
Republika: To za długie opowieści, a tu za mało miejsca. Piszcie do nas przez www.republika.art.pl, tam opowiemy.
~step: jaka jest na dzisiejszy dzień atmosfera w zespole . Kiedys wspominaliście że wszyscy zajęliście się swoimi prywatnymi projektami muzycznymi. Co się z nimi dzieje?
~QuaTro: czy ty i twoi koledzy z zespolu nie macie saiebie dosc?
Republika: Nie mamy siebie dość. W lipcu pracowaliśmy na Kaszubach nad płytą i było nam jak na koloniach w podstawówce, ale można było palić i pić. I nie trzeba było myć nóg.
~isola: jakie są nadzieje muzyczne na rynku światowym/polskim???
~jerzy parolek: czy sa jakies polskie zespoły których słuchacie ?
Republika: Ja dostaję mnóstwo płyt od młodych zespołów i wyobraź sobie, że niektóre są na prawdę niezłe. Np. nowa płyta zespołu “Pogodno” jest super. Polecam. Ukaże się pewno w tym roku.
~-paula: JAK SIĘ CZUJECIE, GDY DOWIADUJECIE SIĘ, ŻE JEDNA Z WASZYCH PIOSENEK ODMIENIŁA ŻYCIE FANA?
Republika: Wtedy czuję, że warto żyć. I mam gdzieś sukcesy komercyjne.
~apodemus: W jakim kierunku podaza wasza nowa plyta?
~Obywatel MM: Czy będziecie podążać za modą (Flaga2001) czy udowadniać tradycjonalizm?
Republika: To jest czysta Republika, ale nie wymagaj od nas żebyśmy grali tak jak w roku ’81. Nie możemy się już doczekać, kiedy będziemy to grać na koncertach. Jeszcze tylko te cholerne teksty. 🙂
~Dave: Jaką książkę ostatnio czytałeś?
~głuptaska: a poezja lubicie poezje??????
Republika: Poezja jest dla mnie tym samym czym Eukanuba dla moich psów.
~Tabaka: Co Was inspiruje?
~White: Skąd czerpiecie natchnienie do tworzenia takich genialnych piosenek?
Republika: W tym pytaniu jest pochwała, za którą dziękujemy. Wszystko jest inspiracją, tak jak wszystko może być poezją.
~jazaki: jestem kamil bartosiak (spertusiak) i chcialem bardzo pozdrowic bardzo serdecznie mojego wujka
Republika: Dziękuję bardzo, ucałuj mamę.
~Rodzynka: Jakie masz psy 🙂 ?
~Gdanszczanin: Kochamy pieski – jakie macie? 🙂
Republika: Dwie suki, -5cio letnią dorzycę de Bordeaux, półroczną pitbullkę.
closernin: piękne psy trzeba przyznać
SCREAM : Dobra przjedzmy do sedna——:co sądzicie o płytach pirackich
Republika: A co sądzicie o złodziejach samochodów?
~głuptaska: SCREAM jakie sedno…to pytanie naiwne jak to ,czy lubisz okradany
~Kraków: Czy najpierw piszesz tekst do piosenki czy dopasowujesz muzykę do słów?
~Kraków: Czy nie chciałbyś zinterpretować kilku cudzych wierszy? Myślę, że zanalazło by się kilka wierszy, do których pasuje wasza muza?
Republika: Problem polega na tym, że piszę do gotowej muzyki, wręcz do zaśpiewanych fraz. W języku, który nie istnieje. Trudno znaleźć wiersze, które potrafiłyby “umościć” się w takim środowisku.
~Dave: Jak podoba Ci się działalność Maćka Maleńczuka?
Republika: O, właśnie, zapomnieliśmy o Maćku. To jasny punkt na naszym firmamencie.
~Torino: Cy będzie gdzieś transmisja z Waszego koncertu w Sopocie?
Republika: Nie będzie. Szkoda, bo koncert był niezły.
SCREAM : Czy zdarza Wam sie przeklinac?:P:)
~step: jak odnosicie sie do hip-hopu
Republika: W piosenkach raczej nie przeklinamy. W życiu jak jasna cholera 🙂
SczS: no co z tym hip hopem bo to ciekawe pytanie
Republika: Jak do każdej muzyki. Dobry hip hop jest ok. Dla Zbyszka hip hop jest za daleko od King Crimson :-).
~GUERNICA: a co myślicie o takich imprezach jak Jarocin czy Woodstock, popieracie czy raczej nie, bo nie wszyscy chcą na takich imprezach grać?
Republika: Bez względu na imprezę, my zawsze zachowujemy osobność. Jedni nas za to lubią, inni nie, ale trudno.
~White: Skąd wziął się “republikański” image?
Republika: Z przypadku, który był później konsekwentnie przestrzegany.
~głuptaska: w naszych czasach wiele znanych osob angazuje sie w dzialalnosc charytatywna……zdaje sobie sprawe ,ze to jest teraz na “topie” ….. powiedzcie uczciwie jaki jest Wasz stosunek do tego typu dzialan
~White: Niech żyje ten przypadek!!
Republika: Uczciwie? O wiele więcej razy się sparzyliśmy na filantropii, niż byliśmy w stanie odczuwać jej bezpośredni rezultat. Zawsze znajdzie się ktoś kto podważy najlepsze nawet intencje. I wtedy to my wychodzimy na głupa.
~Gdanszczanin: Czy lubicie (słuchacie) muzyki klasycznej?
~Emmanuelle: podziwiam Wasza cierpliwosc- odpowiadacie po setki razy na te same pytania : nazwa , image, poczatki grupy 🙂
Republika: Muzyka jest jedna.
| ~apodemus: Jaka plyte King Crimson Zbyszek ceni najbardziej i co mysli o The Construction of Light~White: Nawet nie wiecie jaka to przyjemność pogadać z członkami kapeli, która odmieniła moje postrzeganie świata dookoła.
Republika: Płyta znakomita! Dla Grzegorza najlepsza “Red”. moderator: I ostatnie pytanie. closernin: Jak reagujecie jeżeli jakiś młody zespól zcoveruje jedną z waszych piosenek? tzn co czujecie wtedy? Republika: To wielka rzadkość, ale ja zawsze czuję się dobrze w takiej sytuacji. moderator: Serdecznie dziękujemy za spotkanie. Do zobaczenia na koncertach :). Republika: Wielki dzięki. ~White: Czesc, Wrocław pozdrawia REPUBLIKĘ!!!! ~Mike13: Pozdrowienia dla Republiki z Ameryki 🙂 coolwaldi: Dla Zbyszka-POZDROWIENIA Z DRAWSKA ~White: Przyjedźcie do Wrocka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ~Tabaka: Do Wrocka przyjezdzcie ~Torino: Zapraszamy WAS do KONINA ~głuptaska: ojejku znowu jestem tylu,,,,,teraz wszyscy Wam kadza:-))) a ja wciaz kocham “telefony” echhhhh..zakochalam sie wtedy …. ~radiosud: bardzo przepraszam, ale musze juz skonczyc, w kazdym razie, mam nadzieje, ze moje wymarzone spotkanie w radiu dojdzie do skutku, bo w tej pracy najbardziej mnie kreci kontakt z takimi ludzmi jak Wy! Mimo, ze mam 18 lat, pracowalem juz w 3 stacjach i za kazdym razem jest coraz lepiej.:) zycze powodzenia i oby tak dalej. ps.gratuluje piosenki “nie pojde do szkoly” jest…no co tu sie oszukiwac…zaj…ista;) ~dorka: ~głuptaska: Republika ahoj …pozdrowiam Was ja i moje terriery ~Gdanszczanin: Zapraszamy ponownie do Trójmiasta! 🙂 SCREAM : Ave ~step: dzięki ~monika-i-kasia: idziemy na stachurskiego… closernin: dziękujemy za rozmowę, trzymajcię sie ciepło N3verMind: no to ~Emmanuelle: pa pa do zobaczenia w SZCZECINIE na koncercie pewnie dopiero zima- ale warto poczekac 🙂 ~magdzik: dla najelpszej grupy pod słońcem N3verMind: do zoabczenia: ) ~apodemus: narazie N3verMind: huehue……….to i ja pozdrawiam |